وزوز گوش چیست؟

مجله مهرا :: وزوز گوش ،سوت کشیدن یا زنگ زدن گوش یک مشکل رایج است که ممکن است نشانه ای از یک اختلال زمینه ای و یا بیماری از جمله کم شنوایی باشد. وزوز گوش می تواند خوابیدن و تمرکز را برای شما سخت کند. این می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند و باعث شود شما احساس ناامیدی، عصبانیت و افسردگی کنید. بسیاری از اوقات متخصصان نمی توانند دلیلی برای وزوز گوش شما پیدا کنند. متأسفانه، راه درمان قطعی برای وزوز گوش وجود ندارد اما استفاده از سمعک و روش صوت درمانی به بسیاری از افراد دارای وزوز کمک می کند.همچنین راه های زیادی برای کمک به مدیریت وزوز گوش وجود دارد. در این مطلب به توضیح علایم،علل،درمان وزوز گوش و راههای پیشگیری از وزوز گوش میپردازیم.

وزوز گوش چیست؟

وزوز گوش چیست؟

وزوز گوش نامی برای شنیدن صداهایی در گوش است که از منبع بیرونی نمی آیند. معمولاً نشانه چیز جدی نیست و ممکن است به خودی خود بهتر شود.

وزوز گوش می تواند به صورت زیر باشد:

زنگ زدن
وزوز
هوهو کردن
زمزمه کردن
خش خش
ضربان دار
موسیقی یا آواز

ممکن است این صداها را در 1 یا هر دو گوش یا در سر خود بشنوید. آنها ممکن است بیایند و بروند، یا ممکن است شما همیشه آنها را بشنوید.

چه چیزی باعث وزوز گوش می شود؟

متخصصان دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث وزوز گوش می شود. آنها فکر می کنند فعالیت غیر طبیعی در بخشی از مغز که صدا را پردازش می کند ممکن است مسئول وزوز گوش باشد، اما نمی دانند چگونه از این فعالیت جلوگیری کنند.

علت های وزوز گوش چیست؟

اکثر افرادی که کم شنوایی دارند وزوز گوش نیز دارند.

قرار گرفتن در معرض صداهای بلند یا انفجار:

این می تواند در طول زمان یا از یک حادثه اتفاق بیفتد. قرار گرفتن در معرض موسیقی بسیار بلند یا کار در محیط های بسیار پر سر و صدا می تواند باعث کاهش شنوایی و وزوز گوش شود.

داروهای اتوتوکسیک :

طیف گسترده ای از داروها وجود دارند که می توانند به گوش شما آسیب برسانند. اگر در مورد وزوز گوش نگران هستید، از پزشک خود در مورد عوارض جانبی و جایگزین های دارو بپرسید.

بیماری منیر:

این اختلال مزمن گوش بر تعادل و شنوایی شما تأثیر می گذارد و همچنین یکی از علل ایجاد وزوز گوش میباشد.

بیماری ها:

شرایطی مانند دیابت، اختلالات تیروئید یا مولتیپل اسکلروزیس.

اضطراب یا افسردگی:

یکی ار عوامل ایجاد وزوز گوش اضطراب و افسردگی میباشد.

مصرف برخی داروها:

وزوز گوش می تواند از عوارض جانبی برخی از داروهای شیمی درمانی، آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی
(NSAIDs) و آسپرین باشد

اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ):

وزوز گوش یکی از علائم شایع اختلال TMJ است که یک بیماری ناشی از التهاب یا تحریک عضلات و مفاصل است.

وجود اشیاء خارجی در گوش: 

گاهی اوقات اجسام خارجی مانند خودکار یا مدادهایی که برای تمیز کردن گوش استفاده می‌شوند منجر به پارگی پرده گوش می‌شوند و منجر به وزوز گوش میشود.

جرم بیش از حد گوش (سرومن):

جرم گوش می تواند گوش های شما را مسدود کند و بر شنوایی شما تأثیر بگذارد.

آلرژی:

احتقان ناشی از آلرژی می تواند بر شیپور استاش شما تأثیر بگذارد. این لوله گوش میانی و پشت بینی شما را به هم متصل می کند.

شوانوم دهلیزی (تومور آکوستیک):

این تومور خوش خیم (غیر سرطانی) بر اعصابی که به مغز شما متصل می شوند و تعادل و شنوایی را مدیریت می کنند، تأثیر می گذارد. افرادی که نوروفیبروماتوز نوع 2 دارند اغلب شوانوم دهلیزی دارند.

اتواسکلروز:

سخت شدن مفاصل استخوانچه ها در گوش میانی شماست.

همچنین، ممکن است زمانی که خون شما از طریق شریان ها و وریدهای اصلی در گردن شما عبور می کند، وزوز گوش داشته باشید. این نوع وزوز شامل صدایی متناسب با نبض شما یا وزوز ضربان دار است.

وزوز ضربان دار ممکن است به دلیل کم خونی (کاهش جریان گلبول قرمز) یا آترواسکلروز (انسداد شریان ها) اتفاق بیفتد. افرادی که فشار خون بالا دارند، نسبت به افرادی که فشار خون طبیعی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به وزوز ضربان دار هستند.

علل دیگر وزوز گوش:

برخی سندرم ها،غواصی،چربی خون بالا،کمبود روی،مننژیت،سرطان نازوفارنکس،واکسن هپاتبت ب،عفونت گوش میانی،برخی ویروس ها و…

وزوز گوش

آیا وزوز گوش می تواند نشانه یک بیماری جدی باشد؟

به ندرت، وزوز گوش در یک گوش ممکن است نشانه وجود تومور گوش میانی (گلوموس) باشد. وزوز گوش همراه با مشکل در راه رفتن، صحبت کردن یا حفظ تعادل ممکن است نشانه ای از وجود یک بیماری عصبی باشد. در صورت مشاهده این علائم با متخصص تماس بگیرید.

چه زمانی باید به متخصص مراجعه کرد؟

شما به طور منظم یا مداوم وزوز گوش دارید
وزوز گوش شما بدتر می شود
وزوز گوش شما را آزار می دهد  برای مثال، روی خواب یا تمرکز شما تأثیر می گذارد یا باعث می شود احساس اضطراب و افسردگی کنید.
شما وزوز گوش دارید که با نبض شما شنیده میشود..

راههای درمان  وزوز گوش چیست؟

وزوز گوش یک بیماری نیست. این نشانه شرایط دیگر است. در اینجا چند مرحله وجود دارد که متخصص ممکن است برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وزوز شما انجام دهد:

معاینه ی فیزیکی:

آنها گوش های شما را برای هر گونه مشکل آشکار بررسی می کنند. آنها ممکن است علائم وزوز ضربان دار را بررسی کنند.

تاریخچه پزشکی:

آنها ممکن است بپرسند که آیا سایر اعضای خانواده دچار کم شنوایی هستند، آیا زمان زیادی را در اطراف صداهای بلند می گذرانید یا صدای بلند ناشی از یک رویداد واحد. ممکن است بپرسند چه داروهایی مصرف می کنید.

تست شنوایی (ادیومتری):

این تست توانایی شما در شنیدن طیف وسیعی از صداها را بررسی می‌کند و نتایج شما را در ادیوگرام نمایش می‌دهد.

تمپانومتری:

متخصص پرده گوش شما را با یک دستگاه دستی به نام تمپانومتر بررسی می کند که نتایج شما را در تمپانوگرام نشان می دهد.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی:

این آزمایش بدون استفاده از اشعه ایکس تصاویر دقیقی از بدن شما تولید می کند.

اگر شرایط پزشکی نداشته باشم چه اتفاقی می افتد؟

اگر متخصص  شما شرایط پزشکی را به غیر از کاهش شنوایی رد کرده است، قدم بعدی او توصیه راه‌هایی برای مدیریت تأثیر وزوز گوش بر زندگی شما است.

در اینجا چند نمونه آورده شده است

سمعک:

بسیاری از افرادی که وزوز گوش دارند کم شنوایی نیز دارند. سمعک ها ممکن است با بلندتر کردن صداها و کاهش وزوز گوش به کاهش وزوز گوش کمک کنند. به عنوان مثال، سمعک ممکن است حجم صدای ملایم محیط شما را افزایش دهد، مانند صدای تولید شده توسط یخچال. بدیهی است که سمعک شنیدن را برای شما آسان‌تر می‌کند، که ممکن است نادیده گرفتن وزوز را برای شما آسان‌تر کند.

مولدهای صدا:

این دستگاه‌ها صداهایی را تولید کرده و به گوش شما می‌رسانند که وزوز گوش را پوشانده است. به عنوان مثال، مولد صدا ممکن است صداهای آرامش بخشی مانند دوش گرفتن یا باران آرام را ارائه دهد. برخی از افراد ممکن است با استفاده از سمعک هایی که شامل تولید کننده صدا هستند، سود ببرند.

دستگاه های غنی سازی محیط زیست:

شما می توانید راه خود را برای پوشاندن وزوز گوش ایجاد کنید. دستگاه‌های صدای رومیزی که صدای پس‌زمینه آرامش‌بخش، ضبط موسیقی، طبیعت یا صداها یا برنامه‌های دیگر را برای تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها تولید می‌کنند، می‌توانند وزوز گوش را کمتر به چشم بیاورند.

تنظیم ساعت خواب:

سعی کنید راه هایی برای بهبود خواب خود بیابید، مانند پایبندی به روال قبل از خواب یا کاهش کافئین

تکنیک های آرامش بخش:

وزوز گوش می تواند خسته کننده و استرس زا باشد. استرس و ناامیدی ممکن است وزوز گوش را بیشتر نمایان کند. یادگیری تکنیک هایی برای افزایش آرامش و کاهش استرس می تواند به افراد کمک کند تا بهتر با ناامیدی های ناشی از وزوز گوش مقابله کنند.

گزینه های مشاوره: 

برخی از افراد از درمان‌های سلامت روان مانند درمان شناختی رفتاری (CBT) یا درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) سود می‌برند. این درمان ها به افراد کمک می کند تا یاد بگیرند که چگونه به وزوز گوش کمتر توجه کنند.

وزوز گوش

چگونه می توان از وزوز گوش جلوگیری کرد؟

محافظت از شنوایی یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از وزوز گوش است. محافظت از گوش خود را با فکر کردن به تمام فعالیت های منظم خود شروع کنید. ممکن است متوجه نباشید که چگونه گوش خود را در معرض صداهای بلند قرار می دهید.

در اینجا برخی از فعالیت های بالقوه ای که ممکن است بر شنوایی شما تأثیر بگذارد آورده شده است:

در محل کار شما شما ممکن است در ساخت و ساز، محوطه سازی یا اطراف ماشین آلات پر سر و صدا مانند خط مونتاژ کار کنید. با محافظ صوتی  از شنوایی خود محافظت کنید.
در کلاس ورزش بسیاری از باشگاه‌ها برای ایجاد انگیزه و حرکت در افراد از طریق ورزش، موسیقی با صدای بلند پخش می‌کنند. اگر وضعیت شما اینطور است، از محافظ صوتی  برای محافظت از گوش خود استفاده کنید. حداقل، تمرین خود را دور از منبع موسیقی انجام دهید.
در کنسرت ها و سالن های سینما از محافظ صوتی استفاده کنید.
هر زمان که از هدفون استفاده می‌کنید با پایین نگه داشتن صدا از گوش های خود محافظت کنید.

برای دسترسی به کلینیک تخصصی و توانبخشی مهرا  و دریافت مشاوره جهت درمان وزوز گوش میتوانید از آدرس زیر استفاده کنید و یا در گوگل مپ عبارت (برج نیلی و خدمات شنوایی و سمعک مهرا) را جستجو کنید.

آدرس کلینیک : آدرس تهران ، سهروردی شمالی، جنب پمپ بنزین، برج نیلی، طبقه دوم، واحد 25

اطلاعات بیشتر در صفحه تماس با ما

 

 

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *